NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ 24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILACAK MİLLETVEKİLİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE MEKTUP GÖNDERİLDİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

22 TEMMUZ 2019, PAZARTESİ   

 

24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILACAK MİLLETVEKİLİ VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLE İLGİLİ İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE MEKTUP GÖNDERİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 21.06.2018  Güncellenme Zamanı: 21.06.2018 10:58:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 21.06.2018 10:25:56

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan `Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi` ile ilgili sorunlar ve taleplerimize ilişkin tüm üyelerimize gönderdiğimiz yazı.

Sevgili Meslektaşımız,

24 Haziran seçimlerine az bir süre kaldı. Bu seçim diğer seçimlere benzemiyor, farklı bir seçim. 2019 yılında yapılması gereken seçim baskın bir seçime dönüştü. 24 Haziranda geleceğimiz için bir karar vereceğiz. Ya "Parlamenter Demokratik Rejim" ya da "tek adamın iki dudağı arasına sıkışmış kararlara" göre yönetileceğiz.

24 Haziran`da yapılacak olan seçimler adaylar arasında yapılacak olan bir tercih seçimi değildir. Ülkemizin geleceğini belirleyecek olan bir yol ayrımıdır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu yol ayırımında tarafımız, Cumhuriyet değerlerine ve hukukun üstünlüğüne dayalı "Anayasal Demokrasi" olduğunun altını çizmek isteriz.

"Hak, hukuk ve adalet" talebi, günümüzün en yaygın ve ciddi toplumsal taleplerinden birisi olarak bizleri de yakından ilgilendiriyor. Bu bağlamda "yargı bağımsızlığı" ve "hukukun üstünlüğü" ilkesinin koşulsuz olarak hayata geçirilmesi gerekiyor.

Bizler, ülke varlıklarının kamu yararı gözetilerek kullanılmasını sürekli olarak talep eden bir mesleğin insanlarıyız. İnsani ve toplumsal değerler aşındırılarak bireysel taleplerin ve çıkarların kamu yararının önüne geçmesini doğru bulmuyoruz ve istemiyoruz.

Ne yazık ki, kısa bir süre önce çıkarılan yasalar bile; "hak, hukuk ve adalet " ölçüsünü yok sayarak çıkarıldı. İmar affı ile ilgili olarak çıkarılan yasa, "yapıların deprem güvenliğini"yapı sahiplerinin beyanına bıraktı. Resmi Gazete`de yayımlanan tebliğ ile yürürlüğe giren TS 8737`nolu Yapı Ruhsatları Formunda; Proje Müellifi, Şantiye Şefi ve Yapı Denetçisi mühendis ve mimarların imzalarının yer aldığı bölümler kaldırıldı.

Bu iki konu bile, inşaat sektörünü ekonominin başat konusu haline getiren bir iktidarın tekniğe, teknolojiye ve mühendise nasıl baktığını ortaya koymaktadır. Bu ve benzeri düzenlemeler meslek insanlarının var olan sorunlarına ilave olarak ekonomik, etik ve mesleki alanda yeni sorunlar ekliyor. Yasa yapma tekniğine bile uyulmadan acele ile yapılan düzenlemelerin bugüne kadar bir yararı görülmemiştir.

Yapılarımızın orta büyüklükte bir depremde bile yıkılmasının ve ciddi ölçüde can kaybının ortaya çıkmış olmasının temel nedeni mühendislerin kendi mesleklerini yapamamalarıdır. Bu duruma rağmen,  deprem sonrası en çok suçlananlar da mühendisler oluyor. Bu sürdürülemez duruma ve mühendisi yok sayan anlayışa şiddetle karşı çıkarak gasp edilen haklarımızı geri almamız gerekiyor. Yapılan haksızlıklar karşısında sessizliğini bozup sesimize yeni ses katacak meslektaşlarımızla daha güçlü olacağız. Büyük gücümüzü ve birikimimizi doğru kullanırsak, el konulan haklarımızı geri alacağımıza tüm içtenliğimizle inanıyoruz.

Genç meslektaşlarımızın karın tokluğuna bile iş bulamaz duruma düşürülmelerini içimize sindiremiyoruz. Buna rağmen, her yıl, var olan okullara ilave olarak yeni okullar açılmasını ve kontenjanların artırılmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca, bu öğrencileri sayı ve nitelik olarak yetersiz bir öğretim kadrosunun eline teslim edip, binlerce diplomalı işsiz inşaat mühendisi yaratan anlayışı kabul etmiyoruz.

Ayrıca kaynak sorunu olmayan fakat kaynakları doğru kullanılmayan bir ülkede yaşıyoruz. Kaynaklarımız doğru kullanılırsa ülkemizde işsizlik sorunu da olmaz.

Okul sonrası sürekli meslek içi öğretimin öncüsü ve sorumlusu olması gereken Meslek Odalarını yok sayıp; mühendis ve mimarları haksız bir rekabetin içine iterek kaliteli bir hizmet üretimini dışlayan,  onlardan sadece formaliteyi tamamlaması istenen bir hizmet anlayışını reddediyoruz.

Teknik kaygının; her türlü siyaset, ticaret, şirket, cemaat ve aşiret kaygısının önünde tutulması gerektiğini her koşulda ifade etmeye devam edeceğiz. Daha kaliteli mühendislik hizmeti üretilmesi için, öncelikle 17 Ağustos 1999 Gölcük ve Düzce Depremleri sonrası yapılan olumlu düzenlemelerin geri getirilmesiyle birlikte, yeni düzenlemelere fazlasıyla ihtiyaç var.

Bizler, kendi meslek alanımızın sorunlarını; gelişim, dönüşüm ve değişimin önüne dikilen engellerin neler olduğunu herkesten çok daha iyi biliyoruz. Uluslararası rekabete hazır olmanın yolu; çağdaş, demokratik ve bilimsel bir mühendislik öğretiminin yanında, mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi ve yetkinliğin geliştirilmesi için Meslek Odalarının yetkilerinin artırılmasından geçer.

Mühendisin aklını, bilgisini, imzasını ve en önemlisi de kendisini yok sayanları mühendisler de unutmayacak, bu seçimde bir kez daha sorgulayacaklardır.

Yeni seçilecek olan Milletvekillerine ve Cumhurbaşkanı`na saygıyla duyurulur.

21 Haziran 2018
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU 


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 21.06.2018 gününden itibaren 451 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır