NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ BİR ÖĞRENCİ BİR MÜHENDİS GÖZÜYLE TÜRKİYE`DE DEPREM ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 KASIM 2018, PAZARTESİ   

13

BİR ÖĞRENCİ BİR MÜHENDİS GÖZÜYLE TÜRKİYE`DE DEPREM

    Yayına Giriş Tarihi: 15.12.2016   Güncellenme Zamanı: 28.12.2016 11:56:09  Yayınlayan Birim: ERZURUM ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.12.2016 23:19:36

İnşaat Mühendisleri Odası Erzurum Şubesi olarak Üyelerimiz ve genç-İMO uyesi inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerine yönelik düzenlemiş olduğumuz etkinlikler kapsamında, Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Sinan Altın`ın sunumuyla "1 Öğrenci 1 Mühendis Gözüyle Türkiye`de Deprem Gerçeği" semineri verildi. Seminerde İMO Erzurum Şubeyi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Serhat Kılıç temsil etti.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen ve çok verimli bir şekilde geçen seminerde, depremin ülkemiz açısından önemini vurgulandı. İnşaat Mühendisliği mesleğinin sürekli kendisini güncelleyen bir meslek dalı olduğunu, bu mesleği icra edecek kişilerin yeniliklerle açık olmakla beraber yönetmeliklere sadık kalması gerektiğini vurguladı.

Depremde en büyük hasar alan yapıların projelerine uygun yapılmamış yapılar olduklarını, projelerine uygun yapılsalar bile ince işçilik ve amaca uygun kullanım esnasında taşıyıcı sistemlerinin büyük zarar gören binalar olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Sinan Altın, bu ve benzeri sorunları aşmanın tek yolu nitelikli insan yetiştirmek olduğunu söyledi.

Özellikle Marmara Depremi öncesinde yapılan yapılarda büyük hasarlara sebebiyet verecek küçük hataların var olduğunu belirten Prof. Dr. Altın, mevcut durumda benzer hataların güçlendirme işlemleri yapılırken de yapıldığını söyledi.

Atatürk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve 10. ve 11. Dönem Şube Başkanlığı yapan Doç.Dr. A.Ferhat Bingöl, seminer sonunda Prof.Dr. Sinan Altın`a sunumlarından dolayı teşekkür plaketi verdi


Okunma Sayısı: 96

Erzurum Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır