NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI HAZIRLIK TOPLANTISI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 OCAK 2019, PAZAR   

15

ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI HAZIRLIK TOPLANTISI

    Yayına Giriş Tarihi: 19.04.2017   Güncellenme Zamanı: 18.06.2017 12:00:49  Yayınlayan Birim: ERZURUM ŞUBE  
 

ODAMIZIN GELECEĞİNİN TARTIŞILACAĞI ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI İÇİN ŞUBEMİZDE YAPACAĞIMIZ HAZIRLIK TOPLANTISINA KATILIMINIZI BEKLİYORUZ. 20.04.2017 PERŞEMBE SAAT:18.30

ÖRGÜTLENME ÇALIŞTAYI KONULARI
1-MESLEĞİMİZ, MESLEK YASAMIZ, YÖNETMELİKLERİMİZ VE ODAMIZ (MESLEK ÖRGÜTÜMÜZ) NEDEN VAR?
a) Çağdaş toplum örgütlü toplumdur sözünden hareketle mesleğimizin dünü bugünü ve geleceğine yönelik bir değerlendirmenin yapılması.
b) Sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerini birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapmak gerekir mi?
c) Meslek yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üyelerle olan bağlantısı yeterli midir? (3458 Sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Yasa, 6235 Sayılı TMMOB Yasası, 3194 Sayılı İmar Kanunu, 4708 Sayılı Yapı Denetim Hakkında Yasa)
d) İnşaat Mühendisleri Odasının Yönetmelikleri ve örgütlülüğümüze olan etkileri.(SİM Yönetmeliği ve Referans Belgesi Yönetmeliği ve benzeri)
e) Mevcut örgüt yapısı ve işleyişine ilişkin bir değerlendirmenin yapılması (Şubeler, İlçe Temsilcilikleri, İşyeri Temsilcilikleri, Komisyon ve Çalışma Grupları ve Danışma Kurulları)
f) Üyelerin Odaya olan bağlılıkları ve çalışmalara katılımları ile ilgili olarak ortaya çıkan sorunların giderilmesi ve etkili bir dayanışmanın sağlanması için neler yapılmalıdır? (Aidiyet duygusu ve katılımcılık konusunun irdelenmesi?
g) Kent yönetimleri tarafından yapılan uygulama ve imar hareketlerinin üyelerimize olan etkileri nelerdir? Nasıl davranmak gerekir?
h) İnşaat mühendisliği eğitiminin bugün ulaşmış olduğu nokta da sorun var mı? Meslek içi eğitimin gerekli ve yeterliliğinin Örgütlülüğümüze Olan Etkileri nelerdir?
i) Haksız rekabet işsizlik ve düşük ücret sorununun örgütlenmeye olan etkilerinin irdelenmesi.
j) Sürdürülebilir İnşaat Mühendisliği uygulamalarının yaygınlaştırılması ve benimsenmesinin örgütlülüğümüze olan etkilerinin değerlendirilmesi.
k) Örgütlenmeyi geliştirmek ve geniş bir dayanışmayı sağlamak için neler yapmak gerekir?
l) İnşaat mühendisliği mesleğinin tanımlanması ve çalışma alanlarının belirlenmesi. Bu alanlarda örgütlenme çalışmalarının geliştirilmesi.
m) Genç-İMO ve Oda ilişkisi yeterli midir? Genç-İMO örgütlenmesin de bir sorun var mı?
n) Yukarıda belirtilen konuların dışında yerel ve ülke düzeyinde daha iyi örgütlenmek ve mesleğimiz adına etkili bir güç olmak için nelerin yapılması gerekir?

2- ETİK VE MESLEK ETİĞİ KONUSUNDA YETERLİ ÖLÇÜDE BİR ÇALIŞMA YAPILIYOR MU? ÜYELERİN ETİK KONUSUNA BAKIŞLARI NASILDIR?


Okunma Sayısı: 75

Erzurum Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır