TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ 13. ULAŞTIRMA KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK. ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 EYLÜL 2020, CUMA   

39

13. ULAŞTIRMA KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

    Yayına Giriş Tarihi: 12.10.2019 23:59   Güncellenme Zamanı: 09.03.2020 16:38:19  Yayınlayan Birim: ERZURUM ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.10.2019 17:08:16

İnşaat Mühendisleri Odası adına Erzurum ve İstanbul Şubeleri olarak ortaklaşa düzenlediğimiz 13. Ulaştırma Kongresini Prof. Dr. Aydın EREL anısına 10-11-12 Ekim 2019 tarihlerinde Nenehatun Kültür Merkezinde gerçekleştirdik.

Kongreye; İMO Başkanı Cemal GÖKÇE, Yönetim Kurulu 2. Başkanı Cemal AKÇA, Sekreter Üyesi Şükrü ERDEM, Sayman Üyesi Bülent ERKUL, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin KAYA ve Necati ATICI, Denetleme Kurulu Üyesi İnci ŞENTUNA, Genel Sekreter Yardımcısı Bahaettin SARI, İMO Erzurum Şube Başkanı Prof.Dr. Ahmet TORTUM, İMO İstanbul Şube Başkanı Nusret SUNA, İMO Aydın Şube Başkanı Hasan Gürkan YENİPAZARLI, İMO Bursa Şube Başkanı Mustafa ALBAYRAK, İMO Manisa Şube Başkanı Fethi Nazım OBÜS, İMO Samsun Şube Başkanı Cevat ÖNCÜ, İMO Tekirdağ Şube Başkanı Adem BAKIR, İMO Trabzon Şube Başkanı Muzaffer AYDIN, Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisliği Eğitim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ferhat BİNGÖL ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ile başta Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluşu ile çok sayıda üyemiz ve genç-İMO üyesinin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanımız Prof. Dr. Ahmet TORTUM, Barışpınarı Harekâtında operasyonlar icra eden ordumuza başarılar dileyerek muvaffakiyetler diledi. "Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ve Milli Mücadelenin önemli bir ayağı olan Erzurum Kongresinin 100. yıl dönümünde, böyle bir kongre düzenliyor olmaktan ve sizleri dadaşlar diyarı Erzurum`da misafir etmekten mutluluk duyuyoruz" diyen TORTUM sözlerine şöyle devam etti; "Bilgi eksikliği ve yanlış kanılar nedeni ile yeni açılan ve genişletilen yolların gerçekçi bir çözüm olmadığını, tersine taşıt sahipliliğini artırarak tıkanıklığın artmasına sebep olmaktadır." dedi. Şube Başkanımız Prof. Dr. Ahmet TORTUM "13. Ulaştırma Kongresinin, ülkemizdeki unutulmaz ulaştırma çalışmaları yapmış olan bilim insanları anısına düzenlenmesi kararı alınarak Prof. Dr. Aydın EREL anısına ithafen yapılmasına olanak sağlanmıştır. Daha sonra düzenlenecek olan ulaştırma kongrelerine de örnek olacağı kanaatindeyim" dedi.

Açılış konuşmaları kongre paydaşı olan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret SUNA`nın konuşmaları ile devam etti. Konuşmasında "Kongrenin gerçekleşmesine katkı sağlayan Düzenleme Kuruluna, Bilim Kurullarına ve bildiri yazarlarına teşekkür ederek İnşaat Mühendisleri Odası`nın referans haline gelerek önemini yeniden hatırlatmıştır" dedi. Kongrenin adına düzenlendiği Prof. Dr. Aydın EREL`in hızlandırılmış tren seferlerine olan ikazlarını hatırlatarak, "Prof. Dr. Aydın EREL`in öğretilerinden vazgeçilemeyeceğini belirten SUNA, "meslek odası olarak birinci boğaz köprüsünün yapılmasına itiraz edildiğini hatırlatarak, "mevcut durumun bu itirazın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir." dedi. Meslek odalarını dikkate almayan bu yaklaşımın, yakın tarihte yaşamış olduğumuz depremin hatırlattığı "toplanma alanları" konusunda da aynı hataları yaptığı aşikârdır…. İstanbul ulaşım planlaması 1970`li yıllarda yapılmış ancak uygulanmadan rafa kaldırılmıştı. Bugün tercih edilen tek uygulama günü kurtarma uygulamasıdır. Sorunlar bir sonraki kavşağa ve bir sonraki güne kalmaktadır." dedi.

Prof. Dr. Güngör EVREN konuşmalarında "Milli Mücadele ve Erzurum Kongresi ile başlayan ve Cumhuriyetle taçlanan ruhun 100 yıl önce Mustafa Kemal öncülüğünde Erzurum`dan geçtiğini hatırlattı. 10 Ekim tarihinin Erzurum`un demir ağlarına ulaşımının yıl dönümü olduğunu söyleyerek 13. Ulaştırma Kongresi`nin bu tarihe denk gelmesinin güzel bir tesadüf olduğunu" söyleyen EVREN sözlerine şöyle devam etti; "Bu kongre Prof. Dr. Aydın EREL anısına düzenlenmiştir. Aydın EREL; ciddi çalışmalar yapan, gerektiğinde tepkisini koyan ve uyarılarını büyük bir kararlılıkla ifade eden bir akademisyendir. O`nu da bu vesile ile anmaktan mutluluk duyuyorum" dedi. "Ulaştırmada çözümü büyük yatırımlarda aramak ciddi bir yanılgıdır. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli gibi plansız yatırımlar hangi soruna çözüm getirecektir bilen yoktur. Ancak yaşam kaynağımız olan çevrenin daha fazla zarar gördüğünü görüyoruz. Ulaştırmanın rahat ve mutlu yaşam için olmazsa olmaz bir gerçek olduğunu unutmamak gerekmektedir." dedi.

Ardından Kürsüye gelen İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal GÖKÇE "13 sayısı İnşaat Mühendisleri Odasının düzenlediği kongrelerin çok azının gördüğü bir sayıdır. 13. Ulaştırma Kongrelerinin 3`ü hariç tamamı İstanbul`da yapılmıştır. Tabiki bunun en büyük nedeni İstanbul`un ulaşım alanında yaşamış olduğu problemlerdir. Ancak bu kongrenin Erzurum`da yapılıyor olmasından son derece mutluyum. Ülkemizde bilim insanlarına yeteri ölçüde önem verilmiyor. İnşaat Mühendisleri Odası ülkemize ve mesleğimize katkı sağlayabilecek her şeyi gündeme getiriyor ve onların adına seminer ve kongreler düzenliyor. İşte bu sebeple 13. Ulaştırma Kongresi`nin Prof. Dr. Aydın EREL adına düzenliyor olmasının mutluluğunu yaşıyorum. Yöneticilerin, bilgi ve birikimin ardından gitmek adına mühendislerin ardından gitmesi gerekmektedir…. ….Mühendislik alanındaki gelişmeler kent halkına ve kent yönetimine yeni olanaklar sağlamış olabilir ancak bu olanakların kullanılması kapsamlı bir araştırmanın ardından gerçekleşmelidir. Ulaşım yatırımlarının yaşam alanları ile olan ilişkileri, erişilebilirlik ve çevre imkânları değerlendirilerek yapılmalıdır. Ancak günümüzde yapılan yatırımlarda bu değerlendirmeler yapılmadan ortaya konmaktadır… Ülkemizde büyük yatırımlar yapılarak ve bunların bütçeleri sürekli gündemde tutularak ardında yatan gerçeklerin üstü örtülmektedir" dedi.

13. Ulaştırma Kongresi Ana Sponsoru olan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği adına kürsüye çıkan Başkan Yardımcısı Fatih YÜCELİK, "Çimento üretiminin ülke ekonomisine olan katkılarından bahsederek ihracat alanındaki çimento payının öneminden bahsetti. Kentsel dönüşümün hayata geçilmesinin çimento sektörüne önem ve ivme kazandıracağını bunu da ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu hatırlatan" Yücelik, Beton yolların uzun ömürlülüğünün yanı sıra betonun hammaddesinin yerli bir ürün olduğunu vurgulayarak "Kamu yararının sağlanması açısından beton yollara verilen önemin daha da artması gerektiğini" söyledi.

Ardından söz alan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi POLAT "Erzurum`un demiryoluna kavuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün verdiği emekleri hatırlatarak, sanayi devriminin öncesinde bölge ve Erzurum ulaşımında meydana gelen değişimlerden bahsetti. Çevremizdeki lojistik bölgelerin ve ulaşım akslarının dikkate alınması gerektiğini" söyleyerek Erzurum`un deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı. Erzurum`da bir deprem kongresi düzenlenmesi taleplerini iletti.

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol SOYSAL açılışta yaptığı konuşmada; Ulaştırma kongresinin önemli bir kongre olduğunu belirterek, kentlerimizin yaşanabilir olmaktan uzaklaştığını söyleyerek bu problemin bu gibi kongreler sayesinde aşılabileceğini söyledi. Yerel yöneticilerin bu kongre ve ulaşım sistemlerini takip ederek uygulanmasını ve hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Sorun ve çözümlerin bir arada ortaya konduğu bir kongre olmasını diledi.

Açılış konuşmalarının ardındanProf. Dr. ismail ŞAHİN`in sunumuyla Prof.Dr. Aydın EREL`i anma etkinliklerine geçildi.

Açılışta Ana sponsorumuz TÇMB`de "Neden Beton Yollar?" konulu bir sunum yaptı. Sunumu İnş. Müh. Mustafa Barışcan AKBELEN gerçekleştirdi.


Açılış oturumunu ve 1.Oturumu https://www.youtube.com/channel/UCBVbuukN6Tcoshq05vDB2Pg…
adresinden izleyebilirsiniz.

13. Ulaştırma Kongresi 1. Oturumu İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal GÖKÇE`nin ve Prof. Dr. Serhan TANYEL`in oturum başkanlığında, Çağrılı Konuşmacı Prof. Dr. Haluk GERÇEK`in "Yaşanabilir Kentler İçin Kent ve Ulaştırma Politikaları" başlıklı konuşması ile başladı. Sunumun ardından oturum başkanları tarafından Prof. Dr. Haluk GERÇEK`e plaket verildi.
1. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi.

2. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun adrından çay-kahve arası verildi.


13. Ulaştırma Kongresi gala yemeği 10 Ekim 2019 tarihinde Palan Otel`de gerçekleştirildi. Gala Yemeğinde 13. Ulaştırma Kongresine katkı veren İMO Yönetim Kurulu`na, Sponsorlara ve Düzenleme Kurulu Üyelerine teşekkür plaketi verildi.
3. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından çay-kahve arası verildi.


4. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından öğle yemeği için ara verildi.

5. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından çay-kahve arası verildi.


6. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından akşam yemeği için ara verildi.


Akşam Yemeği Erzurum Büyükşehir Belediyesi`nin ev sahipliğinde Müceldili Konağı`nda verildi


Oturumlar arasında tercih eden misafirlerimize küçük bir kültürel gezi düzenlendi.


8. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından öğle yemeği için ara verildi.
Öğle yemeği Atatürk Üniversitesi`nin ev sahipliğinde Konukevi`nde verildi


13. Ulaştırma Kongresi`nin 2. Oturumu, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güngör EVREN`nin ve Prof. Dr. Halim CEYLAN`ın oturum başkanlıklarında, çağrılı konuşmacılar; Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Abdulgafur YENİAY ve Karayolları 12. Bölge Müdürü Esat Mahmut PARTAL`ın "Erzurum Ulaşımının Mevcut Durumu" başlıklı sunumları ile başladı. Sunumun ardından oturum başkanları tarafından çağrılı konuşmacılara plaketleri verildi.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 3. Oturumu, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret SUNA`nın ve Prof. Dr. Soner HALDENBİLEN`in oturum başkanlıklarında, çağrılı konuşmacı; Dr. İsmail Hakkı ACAR`ın "Kentiçi Ulaşıma Farklı Yaklaşan Fark Yaratan Belediye Başkanları" başlıklı sunumu ile başladı. Sunumun ardından oturum başkanları tarafından çağrılı konuşmacı Dr. İsmail Hakkı ACAR`a plaketleri verildi.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 4. Oturumu,Prof. Dr. Atakan AKSOY`un ve İMO İstanbul Şube Sekreter Üyesi Doç. Dr. Murat Serdar KIRÇIL`ın oturum başkanlıklarında başladı.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 5. Oturumu, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu II. Başkanı Cemal AKÇA`nın ve İnşaat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanı Prof. Dr. Ahmet TORTUM`un oturum başkanlıklarında, çağrılı konuşmacı; Prof. Dr. Nadir YAYLA`nın "Ülkemizde Ülke ve Kentler Düzeyinde Ulaştırma Yatırımlarına Karar Verme Süreci Hakında Gürüş ve Öneriler" başlıklı sunumu ile başladı. Sunumun ardından oturum başkanları tarafından çağrılı konuşmacı Prof. Dr. Nadir YAYLA`ya teşekkür plaketi verildi.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 6. Oturumu, İnşaat Mühendisleri Odası Sekreter Üyesi Şükrü ERDEM`İN ve Prof. Dr.Ergun GEDİZLİOĞLU`nun oturum başkanlıklarında başladı.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 7. Oturumu,Doç.Dr. Ilgın GÖKAŞAR`ın ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet ATALAY`ın oturum başkanlıklarında, çağrılı konuşmacı; Prof. Dr. Ergun GEDİZLİOĞLU`nun "Kentiçi Ulaşım Yöntemi: Doğru Tasarım ve Etkin Kullanma" başlıklı sunumu ile başladı. Sunumun ardından oturum başkanları tarafından çağrılı konuşmacı Prof. Dr. Ergun GEDİZLİOĞLU`na teşekkür plaketi verildi.

7. Oturum bildiri sahiplerinin sunumları ile devam etti. Bildiri sunumu yapanlara oturum başkanlarınca katılım belgeleri takdim edildi. Oturumun ardından çay-kahve arası verildi.

13. Ulaştırma Kongresi`nin 8. Oturumu, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi G. Yaşın ASLANOĞLU`nun ve Dr. Öğr. Üyesi Selim DÜNDAR`ın oturum başkanlıklarında başladı.

13. Ulaştırma Kongresi`nin son oturumu "Çalıştay Oturumu" olarak Prof. Dr. İsmail ŞAHİN`in oturum başkanlığında başladı.

Bursa, İstanbul, Samsun ve Eskişehir Çalıştayları ilgili Şubelerce sunum yapılarak "Çalıştay Bildirgeleri" sunuldu.

Çalıştay sunumlarının ardından İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal GÖKÇE, Prof. Dr. Güngör EVREN, Prof. Dr. Ergun GEDİZLİOĞLU`nun başkanlıklarında "Forum Oturumu" ve "Kapanış Konuşmaları" gerçekleştirildi.

Son olarak topluca fotoğraf çekimi yapıldı.

Kongre sonrasında misafirlerimize Şubemizde börek ikramında bulunduk.

Okunma Sayısı: 60

Erzurum Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.