İMO, Meslektaşlarımızın Tutuklu Yargılanmasını Türkiye Büyük Millet Meclisine Taşıdı

Eklenme Tarihi: 16/05/2024

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, 6 Şubat Depremleri sonrası yürütülen yargı süreçlerinde tutuklu yargılanan meslektaşlarımız hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere ilgili makamlar nezdinde sorunun çözümüne yönelik çalışma başlatıldı.

6 Şubat Depremlerinin ardından, alınması gereken tedbirleri almayarak görevi ihmal suçu işleyen, çıkardıkları imar aflarıyla risk üzerine risk yaratan ve üstüne bir de imar affından faydalanacak binaların güvenliğini teknik incelemeden kaçıran yöneticiler yargı süreçlerinden muaf tutulurken meslektaşlarımız günah keçisi ilan edildi. İMO tarafından sorunun çözümü hakkında yürütülen çalışmalar kapsamında basın açıklamaları yapıldı, raporlar ve görüşler oluşturularak adli makamlara, ilgili kurum ve kuruluşlara iletildi. Son olarak İMO Yönetim Kurulu, İMO’ya bağlı 26 Şube Başkanıyla birlikte Ankara’da bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Tutuklu meslektaşlarımızın serbest bırakılarak tutuksuz yargılanması ve 6 Şubat Depremlerinin yol açtığı yıkımda asıl sorumluların yargılanması konusunda İMO’nun yürüttüğü çalışmalar TBMM’de devam etti.

İMO tarafından hazırlanan “Meslektaşlarımızın Tutuklu Yargılanmalarına İtiraz Ediyoruz!” başlıklı açıklama; TBMM Başkanlığı, TBMM Adalet Komisyonu, TBMM’de grubu bulunan partilerin grup başkanlıkları, milletvekilleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Dairesi Başkanlığı, Türkiye Barolar Birliği, Depremden Etkilenen 11 İlin Baro Başkanlıkları, Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlıklarına Oda Merkezince gönderilirken Şubeler tarafından da hinterlandında bulunan milletvekillerine, baro başkanlıklarına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüklerine gönderildi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, 6 Şubat Depremleri hakkında yargı süreçlerinin adil bir şekilde yürütülmesi ve tutuklu meslektaşlarımızın serbest bırakılması için sonuç alınana kadar mücadele edileceği vurgulandı.TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası