ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

45

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 22.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.04.2020 14:38:04  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.04.2020 13:53:47

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe`nin 23 Nisan Bayramı nedeniyle yaptığı açıklama.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 100. YILI KUTLU OLSUN

23 Nisan Bayramı`nın 100. yılını KOVİT-19`un gölgesinde kutluyoruz. Cumhuriyet ve demokrasi sevdalılarının coşkusu sokak ve alanlara yansımasa da yüreklerimiz 23 Nisan`ın anlam ve önemi ile doludur. 23 Nisan 1920 tarihi, yokluk ve büyük zorluklar içerisinde bulunan bir halkın gösterdiği birlik ve dayanışmanın ortaya çıkardığı önemli bir gündür. Bu nedenle 23 Nisan`ı bayram olarak kutluyoruz.

Çocuklarımız başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızın bayramı kutlu olsun.

1. Dünya Paylaşım Savaşına Almanya`nın yanında giren Osmanlı Devleti, topraklarının büyük bir kısmını kaybettiği için elinde çok az bir toprak kalmıştır. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Antlaşması ile Osmanlı topraklarının işgal edilmesinin önü açılmış, devlet, teslim olma noktasına gelmiştir. Padişah yönetimi ve onun güdümünde bulunan "Saltanat Şurası" tümüyle iflas etmiştir.

Ülke topraklarının kurtarılmasının ve bağımsızlığını kazanmasının tek yolu halk iradesine bağlı bir sistemin kurulmasında yatmaktadır. İngiltere`nin kontrolüne girmiş olan İstanbul`da kalınarak bir kurtuluş savaşının gerçekleştirilmesinin olanağı yoktur. Bu nedenle başta Mustafa Kemal olmak üzere, Saltanat Şurası`nın teslimiyetçi tutumunu benimsemeyen bağımsızlık sevdalıları İstanbul`u terk ederek Anadolu`ya yayılmışlardır.

Tek kurtuluş yolu Anadolu insanını örgütlemekten geçmektedir. Amasya`da yazılan ilkeler uyarınca, "Milletin geleceğini ancak milletin kendisine ait olan azim ve kararı kurtarabilir" düşüncesi giderek büyümüştür. Erzurum ve Sivas Kongreleri ciddi bir halk iradesini ortaya çıkarmıştır. Bu kongrelerde her ilden seçilen ve o il halkının güvenini kazanan üç temsilcinin Ankara`da toplanması kararlaştırılmıştır.

İllerden gelen temsilcilerin oluşturduğu Meclis, 23 Nisan 1920 tarihinde toplanarak Mustafa Kemal`i Meclis Başkanı olarak seçmiş, Kurtuluş Savaşı`nı örgütlemiştir. Padişah`ı ve Saltanat Şurası`nı devre dışı bırakarak Cumhuriyet`i kuran bir meclis olarak tarihteki değerli yerini almıştır. Ayrıca "23 Nisan", 1921 yılında çıkarılan bir yasa ile ülkemizin ilk ulusal bayramı olarak ilan edilmiştir.

23 Nisan Bayramı`nın 100. yılını kutluyoruz. 23 Nisan 1920 Meclisi`nin ortaya koymuş olduğu anayasa ve meclis iradesi oldukça önemlidir. Son derece demokrat bir meclistir. Bu meclis iradesini Mustafa Kemal`e bile teslim etmemiştir. Almış olduğu kararların takipçisi olmuş ve uygulanmasını sağlamıştır. Mustafa Kemal`in başkanlığında Kurtuluş Savaşını kazanmıştır. Yetkisi bugünkü Meclis`ten çok daha fazladır. Bu nedenle "Gazi Meclisi" adını almayı fazlasıyla hak etmiştir. Yediden yetmişe herkesin katıldığı birlik ve dayanışmayı sağlamıştır. Bağımsızlık ve özgürlük savaşının başlatıldığını tüm dünyaya duyurmuştur. 23 Nisan; halk egemenliğinin tek adamdan halkın temsilcilerine geçen bir gün olarak kayıt altına alınmıştır.

23 Nisan; demokrasinin, barışın, özgürlüğün, çoğulcu bir yaşamı benimsemenin, laik ve aydınlık bir Cumhuriyet`e sahip çıkmanın simgesidir. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere "Demokratik Parlamenter Sistemin" önünü açanları sevgi ve saygıyla anıyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nın 100. yılı kutlu olsun. 22.04.2020

Cemal GÖKÇE
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı


Okunma Sayısı: 706

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.