ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

3

DEPREM BÖLGESİNDE YAŞAYAN HALKIMIZA GEÇMİŞ OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 27.12.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.12.2020 11:53:17  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.12.2020 15:19:34

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından, Elazığ`da meydana gelen deprem hakkında yapılan açıklama.

Deprem Bölgesinde Yaşayan Halkımıza Geçmiş Olsun

Elazığ`da 27 Aralık 2020, saat 09.37`de AFAD`a göre 5,3, Kandilli Rasathanesi`ne göre 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sivrice ilçesinde hasara neden olan deprem, Diyarbakır ve çevre illerden de hissedildi. Depremin, 15,94 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Geçtiğimiz Ocak ayında da Elazığ –Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış, can ve mal kayıplarına neden olmuştu. Bu depremde çok sayıda yapının çeşitli düzeylerde hasar gördüğünü biliyoruz.

Ülkemizin deprem gerçeği, 2020 yılında kendini sıklıkla hatırlatmıştır. Elbette, depremi önlemek mümkün olmasa da, yaratacağı zararları en aza indirmek mümkündür.

1999 Marmara Depremlerinden bu yana alınması gereken önlemler, atılması gereken adımlar pek çok yazılı metinlerde yer almış ve kararlara dönüşmüş olmasına rağmen deprem hasarlarını asgariye indirecek önlemlerin alınmasında son derece yetersiz kalındığı, hatta imar affı gibi uygulamalarla sekteye uğratıldığı görülmektedir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak geçtiğimiz günlerde TBMM Araştırma Komisyonuna verdiğimiz raporda ifade ettiğimiz gibi, depreme karşı, daha önce alınmış kararlar hayata geçirilmeli ve seferberlik ilan edilmelidir. Artık önlem alınıyormuş gibi davranmaktan vaz geçilmelidir. Bu güne kadar fazlasıyla vakit kaybedilmiştir. Bundan sonrası için bir saat bile harcamaya tahammül kalmamıştır.

Deprem siyasi yanlışların sonuçlarını ağır bedeller karşılığında topuma ödetmektedir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası olarak tek bir insanımızın yaşamını kaybetmemesi için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzun altını bir kez daha çiziyor, Elazığ ve bölgede depremden etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
 


Okunma Sayısı: 262

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.